Program rejsu
Poniżej sporo informacji, więc przyda się spis treści:
- Żeglowanie.
- Warsztaty psychologiczne
- Rejs nie jest psychoterapią
- Terapeuta czy sternik
- Stałe punkty programu.
- Luz.
- Świadomość.
- Plan rejsu
- Żeglowanie
Pisząc żeglowanie mam na myśli wszystko to co jest związane z jachtem. Na wodzie będzie to niezbędne szkolenie żeglarskie dla każdego, tak byśmy mogli sprawnie pływać. Podczas postoju, będzie to szkolenie teoretyczne, dbanie o jacht i porządek, zakupy i wspólne przygotowywanie posiłków. Kurs na Dobrostan jest rejsem wędrownym, co oznacza, że każdego dnia będziemy żeglować, a wieczorem cumować w innym miejscu niż dnia poprzedniego. Dzięki temu zobaczysz różne oblicza Mazur. Podczas Majówki będziemy eksplorować część północną, natomiast latem część południową.
2. Warsztaty psychologiczne
Warsztaty psychologiczne odbywać się będą każdego dnia i trwać będą dwie godziny. Będzie to czas po śniadaniu, gdy usiądziemy sobie na łonie natury i rozmawiać będziemy o tym co się dzieje w świecie wewnętrznym każdej osoby i w świecie zewnętrznym, czyli w grupie. Celem warsztatów jest zwiększanie świadomości, na temat tego co Cię przybliża, a co oddala od dobrego samopoczucia i realizacji potrzeb podczas rejsu. Może być to również dla Ciebie szersza refleksja na temat tego jak działasz w swojej codzienności. Będzie też możliwość dawania oraz otrzymania informacji zwrotnych na temat wzajemnego kontaktu.
3. Rejs nie jest psychoterapią
Nie będziemy jednak zajmować się głębszymi problemami psychologicznymi czy relacyjnymi w Twoim życiu. Kurs na dobrostan jest możliwością rozwojowego przyjrzenia się sobie w kontekście „tu i teraz”, by to doświadczenie przenieść do swojej rzeczywistości. Nie jest więc psychoterapią. To Ty decydujesz o czym chcesz rozmawiać i ile informacji o sobie ujawnisz. Jeśli jednak pracujesz nad sobą w terapii indywidualnej i zależy Ci na kontakcie w grupie, to jest to bardzo dobry pomysł by na rejs popłynąć.
4. Terapeuta czy sternik?
Moja rola jako prowadzącego warsztaty nie jest rolą terapeuty mimo mojego wykształcenia, lecz w tym przypadku trenera warsztatu, który głównie moderuje rozmowę w grupie i proponuje ćwiczenia ułatwiające kontakt podczas warsztatów. Myślę, że to ważne byś wiedział/a, że przebywanie z psychoterapeutą na jednej łódce nie wiąże się z ciągłą obserwacją i psychoterapią „przy okazji”. Nawet jeśli bardzo byś chciał/a : ) Oznacza to, że po zakończeniu warsztatów moja rola jako trenera-psychologa się kończy i jestem sternikiem. Jeśli zastanawiasz się czy jest możliwe, chcę Cię uspokoić, na co dzień bardzo sobie cenię umiejętność „odłączania psychologicznego oka” i bycia po prostu Jarkiem. Moje otoczenie i bliscy również to cenią : )
5. Stałe punkty programu
Mam tu na myśli pewien rytm dnia. Zależy mi na tym, by był właśnie rytmem, a nie arytmią. I mimo, że żeglowanie to aktywność, która niełatwo poddaje się planowaniu, ze względu na zmienność pogody i/lub spontaniczność załogi, zależy mi na tym, by pewne ramy pozostały stałe. W związku z tym każdego dnia będziemy jeść posiłki o tej samej porze. Każdego dnia o tej samej porze odbywać się będzie spotkanie warsztatowe i każdego dnia będziemy żeglować. Pozostałe kwestie będziemy rozpatrywać wspólnie.
6. Luz
W zależności od Waszych potrzeb będziemy pływać więcej lub mniej. To jak będziecie dysponować czasem, poza posiłkami i warsztatami oraz dłuższym lub krótszym żeglowaniem, zależy od Was.
7. Świadomość
Ponieważ celem rejsu jest rozwijanie samoświadomości, działaniem przeciwnym byłoby jej zawężanie. Z tego względu zależy mi na tym by ograniczyć przynajmniej do norm „samochodowych” spożywanie alkoholu i innych środków ograniczających świadomość.
8. Plan rejsu
Dzień pierwszy
Spotykamy się we Wronach koło Giżycka w piątek o godzinie 19.00. Jest to nasz port macierzysty. Stąd wypływamy i tutaj będziemy wracać. Tu możecie również zostawić swoje samochody.
Pierwszy wieczór, to czas poznania się ze sobą i zaznajomienia się z jachtem. Omówimy organizację rejsu, każdy wybierze swoją przestrzeń i koje na jachcie. Pierwszego wieczoru zapraszam Was na “kolację kapitańską”. Przyjedziecie wieczorem, będziecie głodni. Będę na Was czekał z dobrym jedzeniem na kolację i śniadanie. W kolejne dni posiłki i aprowizacja będą po Waszej stronie.
Standardowy dzień kolejny
9.00 Śniadanie
10.30 Spotkanie warsztatowe (2 godziny)
13.00 Stawiamy żagle i wypływamy
Posiłek i/lub postój w trakcie żeglowania
19.00 Zatrzymujemy się na nocleg
20.00 Kolacja
Po kolacji pełna dowolność działań.
Dzień ostatni
9.00 Śniadanie
10.30 Stawiamy żagle i wypływamy
13.30 Zatrzymujemy się na Obiad
15.00 Warsztat końcowy (2 godziny)
17.00 Pakujemy się i klarujemy jacht
18.00 Żegnamy się.