Jak to działa, czyli o psychologii podróży

Pewnie nie raz doświadczyłeś jakiegoś odkrycia o sobie, ludziach czy świecie, które zdarzyło się w trakcie wakacji czy podróży. Może spróbowałeś czegoś zupełnie nowego i tak Ci posmakowało, że gdy tylko wróciłeś zacząłeś tego szukać na miejscu. Może było to doświadczenie wolności, może odkryłeś, że potrafisz być inny niż na co dzień, a może złapałeś nową perspektywę na siebie widząc jak żyją inni.

Tak właśnie działa podróż.

Ruszenie z miejsca, oznacza wyjścia poza przyzwyczajenie i schematy. Podróż zaskakuje, wyrywa z rutyny i zmusza do spontanicznego działania. Dzięki niej odkrywamy, kim obecnie jesteśmy. Aktualizujemy wiedzę na temat siebie i świata.

Żeglowanie to podróż szczególna

Proponuję więc nową podróż – żeglarski rejs. Żeglowanie jest bezpośrednim spotkaniem z naturą. Jest bezpośrednim spotkaniem z drugim człowiekiem, z którym dzielisz niewielki metraż i z którym tworzysz załogę – bardzo konkretne, realne doświadczenie, w którym możesz się przejrzeć.  Wygląda to tak:

Wchodzisz na jacht. Spotykasz ludzi, którzy tak jak Ty szukają swojego sposobu na życie. Jesteś w grupie. Żeglujecie po Mazurach wypoczywając, ciesząc się naturą i swoim towarzystwem. Na twarzy czujesz wiatr, słyszysz łopot żagla, wiesz już, że to oznacza, że trzeba go „wybrać”.  Gdy to robisz, jacht pochyla się. Na początku wyglądało to niebezpiecznie, ale teraz już wiesz, że to naturalny ruch, więc się oswajasz. Słońce powoli zachodzi, płyniecie do portu… To czas doświadczania.

Jednocześnie każdego dnia jest czas refleksji. Podczas warsztatów przyglądasz się sobie: co Cię przybliża, a co oddala od dobrostanu. By poczuć się dobrze:

  • Ze sobą, z dala od negatywnej samooceny,  a blisko realności
  • Z Innymi, gdy jesteś w grupie swobodny i masz dobry  kontakt z ludźmi
  • Podczas działania, gdy ani się nie nadwyrężasz ponad stan, ani nie wycofujesz
  • Podczas odpoczynku, gdy sobie na niego pozwalasz i swobodnie oddychasz

Kurs na Dobrostan to konkretny kierunek.

Płyniemy w stronę świadomości siebie, swoich uczuć i potrzeb, które mimo, że nie zawsze to czujesz,  pojawiają się w Tobie cały czas. W każdej sekundzie Twoje komórki nerwowe przetwarzają informacje, o tym jak odbierasz to co się dzieje wewnątrz i dookoła Ciebie. Podpowiadają Ci również, co masz zrobić, by czuć się szczęśliwy. To, czy dostrzegasz te sygnały i jak na nie odpowiadasz, decyduje o Twoim „dobrym stanie”. Jeśli masz dostęp do tych informacji, możesz świadomie podejmować decyzje i działać we właściwy dla Ciebie sposób. Jeśli nie, działasz nieświadomie. Może oznaczać to powtarzanie starych schematów, które Cię ograniczają lub powodują, że czujesz się słabo.

Celem więc będzie, używając żeglarskiej metafory, nauczenie się korzystania z wewnętrznych narzędzi podobnych do barometru lub mapy, które pokazują nam gdzie jesteśmy i jakie są dookoła warunki. Znając swoje położenie względem Dobrostanu, możemy  świadomie się do niego zbliżać.

Kurs na dobrostan to także  wypoczynek

Poza wszystkim co powyżej, rejs to także wypoczynek. Czas gdy możesz odetchnąć i popatrzeć w horyzont. Poopalać się lub poczytać książkę na pokładzie. Usiąść z kimś na brzegu pomoczyć nogi i pogadać.  Albo coś zrobić: nauczyć się żeglować, pobawić się w portowej knajpie, popływać lub pójść na spacer.

Powrót do strony głównej